Sanktuarium w Fatimie – Bazylika Matki Bożej Różańcowej

Fatima jest miastem portugalskim, o którym świat usłyszał w 1917 roku, kiedy to trzem małym dzieciom – Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji – ukazała się tam Matka Boska. Legenda głosi, że Matka Boska podczas objawienia przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Kościół katolicki uznał to wydarzenie za cud dopiero w 1930 roku. W latach 1928-1953 w miejscu objawień wzniesiono bazylikę Matki Bożej Różańcowej, tam też jest pochowana trójka pastuszków. Franciszek i Hiacynta zmarli bardzo wcześnie, natomiast Łucja całe swoje długie życie służyła Bogu, zostając zakonnicą- zmarła 13 lutego 2005, w wieku 97 lat.

W październiku 2007 roku sanktuarium w Fatimie przeszło gruntowne przeobrażenie, dzięki któremu będzie mogło wkrótce przyjmować jeszcze większe rzesze pielgrzymów. Większość czasu pochłonęła budowa nowej świątyni pw. Trójcy Świętej. Autorem całej koncepcji unowocześnienia sanktuarium jest grecki architekt Alexander Tombasis. Nowoczesny kompleks stoi w odległości około 800 metrów od istniejącej bazyliki pw. Matki Bożej Różańcowej, w której znajduje się cudowna figura Najświętszej Maryi Panny.

Przed nowo wybudowaną świątynią po obu stronach stoją dwa pomniki: Pawła VI oraz pomnik klęczącego Jana Pawła II. Ten drugi został odsłonięty 13 października 2007. Jest to projekt krakowskiego artysty rzeźbiarza, prof. Czesława Dźwigaja.

W celu związania historycznych miejsc z dzisiejszym obrazem sanktuarium i miasta specjalną ochroną objęto obszar między Cova de Iria (miejsce objawień, dzisiejsze sanktuarium) a Aljustrel (wioska, w której mieszkali wizjonerzy, obecnie w granicach Fatimy). Powstały tam stacje Drogi Krzyżowej, a w samym Aljustrel zachowano oryginalne domy Łucji oraz Hiacynty i Franciszka. Stanowią one przykład typowego dawnego budownictwa górskiego w tym regionie Portugalii i niewątpliwie wzbogacają walory kulturowe miasta. Jest to ważne również z tego względu, iż w ostatnich latach Fatima staje się znaczącym centrum szeroko pojętej turystyki religijnej.

Co roku do sanktuarium Matki Bożej w Fatimie przybywa około 800 tysięcy pątników z całego świata.