Sanktuarium w Lourdes

Lourdes jest bez wątpienia miejscem znanym na całym świecie, mimo że jest małym miasteczkiem, położonym u stóp Pirenejów i zamieszkuje go zaledwie 17 tys. stałych mieszkańców. Corocznie przybywa tutaj przeszło 5 milionów osób z około 150 państw świata. Życie koncentrują się wyraźnie na dwóch ulicach biegnących ku najważniejszej części miasta – Sanktuarium Matki Boskiej.

W 1858 roku Bernadetcie Soubirous, dziewczynce wywodzącej się z nizin społecznych, córce zubożałego młynarza w przeciągu niespełna pół roku ukazała się 18 razy Matka Boska. Pierwsze objawienie zdarzyło się 11 lutego, ostatnie 16 lipca 1858 roku. Wszystkie z nich miały miejsce w otoczeniu groty pochodzenia krasowego – Massabielle, nad wartką rzeką Gave, na poletku, gdzie pasły się świnie.

Zgromadzeni w grocie zobaczyli, jak Bernadetta klęka i całuje ziemię. Dziewczynka ruszyła na kolanach w stronę rzeki, po czym zawróciła do groty. Schyliła się i wydrążyła dołek w suchej ziemi. Po chwili nabrała wody i podniosła do ust. „Idź do źródła, napij się z niego i obmyj się” – te słowa usłyszała Bernadetta od Matki Bożej. Co roku miliony wiernych przybywających do Lourdes wypełniają polecenie Maryi.

„Niech zbudują kaplicę…” Takie życzenie wyraziła Matka Boża podczas objawień. jej wola została spełniona. Na miejscu gdzie ukazywała się Maryja wzniesiono kaplicę i ogromną bazylikę. Nad skałą góruje strzelista wieża bazyliki z białego marmuru, która właściwie składa się z trzech kościołów. Są dwa nadziemne i jeden podziemny, poświęcony papieżowi Piusowi X, który był propagatorem kultu Matki Boskiej. Kościół stoi na skale. Sprawia wrażenie jeszcze wyższego, niż jest w rzeczywistości.

Prawdziwość wydarzeń z Lourdes została uznana przez Kościół Katolicki dopiero po pięciu latach od daty ich zajścia. Jednakże zainteresowanie tym miejscem rozwijało się już równolegle z objawieniami.

Dzisiaj woda z cudownego źródła jest podstawowym punktem programu wszystkich pielgrzymów. Każdy, bez jakichkolwiek opłat może zaczerpnąć tyle wody, ile uzna za potrzebne.

Sezon pielgrzymkowy trwa od (Świąt Wielkanocnych do Wszystkich Świętych (1 XI), przyjeżdżają tu tłumy ludzi, ale największa frekwencja jest jednak związana z okresem wakacji letnich.